نیلوفرانه

در شرایط کرونایی چگونه سفر کنیم؟

در شرایط کرونایی چگونه سفر کنیم؟

در شرایط کرونایی چگونه سفر کنیم؟

این روزها به خاطر شرایط کرونایی سفر رفتن خطرناک شده است. بعضی‌ها به خاطر این شرایط سفر رفتن را کنار گذاشته اند. بعضی‌ها سفر کاری می‌روند. عده‌ای هم هستند که معتقدند باید زندگی و سفر را با توجه به شرایط جدید تغییر داد. یعنی سبک سفر رفتن‌مان را عوض کنیم یا اصول بهداشتی را سخت‌تر از قبل رعایت کنیم.

در این مقاله می‌خواهیم راجع به سفرکردن در دوران کرونا صحبت کنیم و به این سوال جواب دهیم که آیا می‌توان با وجود پاندمی جهانی سفر رفت؟

 

بهترین و درست‌ترین کار سفر نرفتن است

شاید خیلی‌ها این دوران به سفر رفته و کرونا نگرفته باشند. اما این دلیل مناسبی برای سفر رفتن در این شرایط نیست. ممکن است در سفر بعضی از نکات را رعایت نکنیم و دست‌ها را به اندازه کافی نشوییم؛ به علاوه وضعیت کرونا در برخی از شهرها وخیم‌تر است و همچنان بعضی از مردم به ماسک توجهی نمی‌کنند.

با اینکه این بیماری روحیه‌ی ما را ضعیف کرده و مجبوریم بیشتر اوقات را در خانه بمانیم، اما یادمان باشد که سفر گزینه‌‌ی کم خطری برای تقویت روحیه‌مان نیست. می‌توان در این دوران کارهای مختلفی انجام داد. مثلا عکس سفرهای قدیمی‌تان را مرور کنید. مقصد سفرهای آینده را مشخص کرده و برنامه‌ریزی کنید.

جاهای دیدنی شهرها و کشورهای مختلف را جست‌وجو کنید و آنها را در لیست سفرتان بگذارید. به جای سفررفتن، کتاب‌های مربوط به سفر و سفرنامه‌های مختلف را بخوانید. پیشنهاد ما کتاب‌‌های سیر و سفر آلن دوباتن و سفرنامه‌ی تاورنیه است.

 

 

در خانه‌تان سفر کنید

در شرایط کرونایی چگونه سفر کنیم؟

آلن دوباتن در فصل آخر کتاب هنر سیر و سفر، درباره‌ی سفر به اتاق خواب و جاهای مختلف خانه صحبت می‌کند. در واقع این شیوه‌ مناسب‌ترین نوع سفر در دوران همه‌گیری کووید 19 است. می‌توانید گوشه‌ و کنارهای خانه‌تان را کشف کنید.

مثلا اگر همیشه در اتاق و روی میز کار می‌کردید، این بار به پذیرایی بروید. اگر همیشه روی تخت‌تان می‌خوابید، این دفعه خوابیدن روی مبل یا روی پشت بام را تجربه کنید. با انجام این کارها هم از خطر کرونا در امان هستید، هم جاهای مختلف خانه را کشف می‌کنید.

اگر علائم کرونا دارید یا فکر می‌کنید سرما خورده اید، در خانه بمانید و به جای سفر رفتن، سفر به خانه‌ی خودتان را تجربه کنید. قبل از سفر بهتر است تست کرونا بدهید. اگر پزشک خطرات و علائمی را در بدن‌تان دید، در خانه بمانید.

 

به کوه‌ و طبیعت اطراف شهرتان بروید

اگر خیلی دلتان سفر می‌خواهد و نگران کرونا هم هستید یکی از گزینه‌ها کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی اطراف شهر محل زندگی‌تان است. همراه با خانواده و کسانی که با آنها زندگی می‌کنید سفری یک روزه بروید. سعی کنید از ماشین شخصی خودتان استفاده کنید. مواد غذایی را همراه خودتان داشته باشید.

دست‌های‌تان را مرتب ضدعفونی کنید و حتی ‌الامکان از سرویس‌های بهداشتی بین‌راهی استفاده نکنید. اگر وارد این سرویس‌ها می‌شوید حتما دست‌های‌تان را بشویید. در ماشین حتما ماسک و مواد ضد عفونی کننده داشته باشید. اگر برای بنزین زدن به جایگاه‌های سوخت می‌روید، از دستکش استفاده کرده و بعد از بنزین‌زدن دست‌های‌تان را ضدعفونی کنید.

 

 

 

سفرهای دسته‌جمعی نروید

اگر به هر دلیلی مجبور شدید در این شرایط به سفر بروید، سعی کنید تنهایی یا با گروه‌های کوچک به سفر بروید. سفرهای دسته جمعی یا تورهای پرجمعیت می‌توانند عامل انتقال ویروس کرونا باشند، چون به هرحال ساعت‌های زیادی از سفر را کنار گروه هستید.

متاسفانه این روزها خیلی از آژانس‌های مسافرتی و سایت‌های مربوط به سفر این مسئله را نادیده گرفته و تورهای پر جمعیت برگزار می‌کنند.

اگر تصمیم گرفتید با تور به سفر بروید، بهتر است تورهای کم جمعیت را انتخاب کنید. درهرحال خطر ابتلا به کرونا در تور وجود دارد، اما قطعا تورهای کم جمعیتی هم هستند که پروتکل‌های مربوط به کرونا را رعایت می‌کنند.

 

بهداشت شخصی را حین سفر رعایت کنید

در سفر از وسایل شخصی استفاده کنید. هر کس باید ظرف، قاشق و چنگال و بطری آب مخصوص به خودش را داشته باشد. اگر به طبیعت‌ می‌روید، باید هرکس چادر شخصی خودش را بیاورد. آب کافی و صابون مایع برای شست‌وشوی دست‌ها را فراموش نکنید.

اگر به رستوران و اماکن عمومی وارد می‌شوید حتما ماسک زده و فاصله‌ی اجتماعی را رعایت کنید. اگر از هتل و اقامتگاه‌ها استفاده می‌کنید، با خودتان ملحفه و بالش شخصی ببرید. در طول سفر مراقب سلامتی‌تان باشید و مواد غذایی مضر نخورید.

قبل از سفر داروهای شخصی خود را تهیه کنید. برای اقامت در شهر مقصد از هتل‌های تمیز استفاده کنید. اگر می‌خواهید به رستوران بروید، دست‌های‌تان را مرتباً بشویید و ضد‌عفونی کنید.

 

نکات سفر با هواپیما و قطار در دوران کرونا

در فرودگاه و راه‌آهن معمولا افراد زیادی در حال تردد هستند. پس در این دو جا حتما از ماسک استفاده کنید و فاصله‌تان را با بقیه حفظ کنید. طبق قوانین جدید مربوط به کرونا، قطار و هواپیماها باید کمتر از ظرفیت‌ خودشان مسافر سوار کنند. بنابراین فاصله‌ی شما با مسافر دیگر باید بیشتر از یک و نیم متر باشد.

در هواپیما و کوپه‌ی قطار ماسک‌تان را برندارید. بعد از اینکه‌ نشستید حتما دستان‌تان را ضدعفونی کنید. به توصیه‌های راهنمایان و کارمندان هواپیما و قطار گوش دهید. اگر ماسک‌تان زمین افتاد، از آنها ماسک بخواهید. حتما در حین سفر با خودتان چندین ماسک بردارید. می‌توانید از ماسک‌های پارچه‌ای و ماسک‌های جراحی استفاده کنید.

 

نکات سفر با اتوبوس در دوران کرونا

اتوبوس شاید پرخطرتر از بقیه‌ی وسایل نقلیه عمومی باشد. در اتوبوس مدت زمان زیادی را در محیطی بسته و در کنار افراد دیگر هستید. توجه داشته باشید که اگر راننده‌ی اتوبوس نکات مربوط به حداکثر ظرفیت مسافر و نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کند، سوار اتوبوس نشوید و از اتوبوس دیگری استفاده کنید.

در طول مسیر مراقب باشید به وسایل و جاهای مختلف دست نزنید، مرتب دستان‌تان را ضدعفونی کنید. اگر دسترسی به آب ندارید، به چشم و صورت‌تان دست نزنید. بعد از پیاده شدن از اتوبوس، لباس‌های‌تان را بشویید یا در معرض هوای آزاد قرار دهید. کیف و گوشی همراه‌تان را بعد از سفر ضدعفونی کنید.

در طول سفر در اتوبوس فاصله‌ی خودتان را با مسافران دیگر حفظ کنید و ماسک‌تان را درنیاورید. سعی کنید تمام خریدهای مربوط به خرید بلیط را اینترنتی یا با کارت انجام دهید و از دادن وجه نقد خودداری کنید.

4 دیدگاه در “در شرایط کرونایی چگونه سفر کنیم؟

 1. شهلا گفت:

  چه عالی که به فکر هستین

 2. فریبا رحمان نیا گفت:

  بسیار کاربردی و دقیق .تجربه جالبی است از این زاویه که درخانه هم میشود سفر کرد.

 3. مانا گفت:

  ما عادت داریم دسته جمعی برویم وگرنه خوش نمی گذرد. الان به جایش مهمانی می گیریم.
  البوم عکس های قدیمی می بینیم و با هم آهنگ و سرود دسته جمعی میخوانیم.
  همگی در خانه هایمان گل پرورش می دهیم.
  غذای جدید می پزیم.
  اگر کسی انفاق کند خانه باغ هم می رویم.
  تا ۳ سال برای خودمان سفر کردن را ممنوع کردیم

 4. آناهیتا گفت:

  جالب بود. لیست سفرنامه های انتشارات نیلوفر را کجا باید دید؟

دیدگاهتان را بنویسید