1. خانه
  2. نویسندگان
  3. اریک امانوئل اشمیت

اریک امانوئل اشمیت

اریک امانوئل اشمیت

زندگینامه اریک امانوئل اشمیت

اریک امانوئل اشمیت نویسنده، فیلسوف و نمایش‌نامه نویس فرانسوی است که با نمایش‌نامه‌های خود بسیار مشهور شده است. نمایش‌نامه‌های او در بیش از ۵۰ کشور جهان روی صحنه رفته است و مخاطبان بسیا خاص خود را در تمام نقاط دنیا دارد.

تولد و شروع به کار اریک امانوئل اشمیت

اریک امانوئل اشمیت متولد ۲۸ مارس ۱۹۶۰ در فرانسه است. او خانواده‌ای ورزشکار داشت. پدر و مادر او هر دو فرهنگی و معلم تربیت بدنی بودند. مادرش دونده‌ای مدال‌آور و از قهرمانان بوکس فرانسه بود و پدرش هم به‌ عنوان فیزیوتراپیست و ماساژور کار می‌کرد. پدربزرگ او یک جواهرساز بسیار ثروتمند بود.

عشق اریک امائول اشمیت به تئاتر و نمایش نویسی از کجا آغاز شد؟

اریک امانوئل پس‌ازاینکه با مادرش برای دیدن تئاتر رفت نسبت به این رشته علاقه‌مند شد و تصمیم گرفت نویسنده و نمایشنامه‌نویس شود. امانوئل اشمیت بارها در مصاحبه‌های خود گفته است:‌ «در شانزده سالگی دریافتم که باید نویسنده بشوم، پس اولین نمایش‌نامه‌هایم را در دبیرستان نوشتم، تولید کردم و در آن‌ها بازی کردم.»

دوران تحصیل اریک آمانوئل اشمیت

اریک امانوئل اشمیت در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرده است. او مدرک دکترای خود را در این رشته سال ۱۹۸۷ از دانشگاه سوربن دریافت کرد. رساله‌ی دکترای او درباره‌ی «دیترویت و متافیزیک» بوده است که در زمان خود بسیار غوغا به پا کرد.

اریک امانوئل خدمت سربازی خود را به عنوان دستیار آموزش در یک دانشگاه نظامی گذراند و پیش از آنکه به‌ عنوان استاد دانشگاه مشغول به کار شود ۴ سال در دبیرستانی به نام «چربورگ» مشغول به تدریس بود. اریک امانوئل در سال ۱۹۸۹ طی سفری به صحرای آهاگار نوعی تجربه‌ی معنوی فوق‌العاده‌ای کسب کرد که او را در مسیر نوشتن قرارداد؛ او در رمان «شب آتش» که سال ۲۰۱۵ منتشر شده است، این تجربه را توصیف کرده است.

در طول دهه‌ی نود میلادی، اریک امانوئل اشمیت نمایش‌نامه‌های بسیاری نوشت که شهرت زیادی را در سراسر جهان برای او به ارمغان آورد. «دون خوان در دادگاه» عنوان نمایش‌نامه‌ای از اوست که سال ۱۹۹۱ در نانت اجرا شد. نمایش‌نامه‌ی بعدی او که «بازدیدکننده» نام دارد توانست جوایز مختلفی را به خود اختصاص دهد. پس از آن بود که اشمیت از شغل دانشگاهی‌اش استعفا داد و تمام زندگی‌اش را صرف نوشتن کرد.

نمایشنامه‌های مشهور اریک امانوئل اشمیت

از مهم‌ترین نمايش‌نامه‌های وی می‌توان به

مدرسه شيطان
مهمانسرای دو دنيا
افسار گسيخته
نوای اسرارآميز
ملاقات كننده
هزار و يک روز
خرده جنايت‌های زن و شوهری

اشاره كرد.

چندین جایزه‌ی تئاتر مولیر فرانسه، جایزه‌ی بهترین مجموعه داستان گنکور، جایزه‌ی آکادمی بالزاک، همراه با جایزه‌ی بزرگ تماشاگران از لایپزیگ در سال ۲۰۰۴‌، جایزه‌ی تئا‌تر شهر (کلن، آلمان) و بسیاری از جوایز فرانسوی و خارجی از جوایز اهدا شده به اریک امانوئل اشمیت است. ازجمله جوایز دیگری که اشمیت به آن‌ها دست یافت می‌توان به جایزه‌ی آکادمی بالزاک، جایزه‌ی گنکور و تعدادی جایزه‌ی دانشگاهی در کشورهای اوکراین، کانادا و لهستان اشاره کرد.

رمان‌های منتشر شده از اریک امانوئل اشمیت

اشمیت هم ‌زمان با نوشتن نمایش ‌نامه‌های خود، نوشتن رمان و داستان را شروع کرد که از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

انجیل به روایت پیلات
سهم دیگری
زمانی که یک اثر هنری بودم
موسیو ابراهیم و گل‌های قرآن
اسکار و بانوی صورتی
سگ

پس از کسب موفقیت‌های پی در پی  اریک امانوئل اشمیت تدریس فلسفه را به کلی کنار گذاشت و تمام وقت خود را صرف نوشتن کرد.

سال ۲۰۱۶ امانوئل اشمیت در کنار افرادی مانند پاتریک مونتل، الکساندر دویون، استفن دیاگانا و نلسون مونفورت یکی از مفسران بازی‌های المپیک ریودوژانیروی برزیل بود.

در بهار سال ۲۰۱۷ اشمیت در پروژه‌ی «وقتی بزرگ می‌شوم» حضور داشت و درباره‌ی دوران کودکی و بزرگ‌سالی خود به طور مفصل صحبت کرد. «وقتی بزرگ می‌شوم» مجموعه مصاحبه‌هایی است که کاترین لالن آن‌ها را خلق کرده است.

کتاب سگ یکی از پرطرفدارترین رمان‌های اریک امانوئل اشمیت

کتاب سگ یکی از کتاب‌های پرطرفدار اشمیت است، کتابی که 75 صفحه دارد اما خط به خط آن مخاطب را مجذوب خود می‌کند. داستانی که علاقه‌ی غیر قابل وصف بین انسان و یک حیوان را به زیبایی به قلم کشیده است و لذت خواندن را برای مخاطب چندین برابر می‌کند.

کتابی در قالب عشق و دوستی و البته رنج و سختی که قهرمان داستان تحمل کرده است.

فهرست