1. خانه
  2. نویسندگان
  3. آلن دوباتن

آلن دوباتن

آلن دوباتن

آلن دوباتن، معلم فلسفه به زبان ساده

آلن دوباتن، یک نویسنده سوئیسی-بریتانیایی است که می‌خواست فیلسوف بشود. او در سال 1969 در زوریخ به دنیا آمد و در دانشگاه کینگزکالج فلسفه خوانده بود. از آنجایی که به تاریخ هم علاقه داشت، این رشته را در دانشگاه کمبریج ادامه داد. آلن تصمیم گرفته بود دکتری فلسفه فرانسه را در دانشگاه ‌هاروارد ادامه بدهد. اما تحصیلاتش را نیمه رها کرد تا فلسفه را به زبان ساده به عموم مردم یاد بدهد. او در سال 2015، جایزه شوپنهاور را برای کتاب ها و مقاله‌هایش دریافت کرد.

جالب است بدانید که آلن دوباتن تا مدت زمان زیادی خودش را فیلسوف نمی‌دانست. او فکر می‌کرد فقط یک مقاله نویس است. اما بعد از اینکه کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه را نوشت، عموم مردم و خواننده‌ها تصور کردند که این مرد حتماً یک فیلسوف است. او در مصاحبه‌هایش تعریف می‌کند که در مدرسه، دانش آموز خوبی نبوده و حتی تشویق هم نمی‌شده.

با اینکه آلن در دانشگاه فلسفه خواند، اما ترجیح می‌دهد که یک روشن فکر یا نخبه شناخته شود، کسی که درباره مسائل فکر می‌کند و عمیق می‌شود. دوباتن حتی نوشته‌های دیگر فیلسوف‌ها را نمی‌پسندد. دکارت نویسنده مورد علاقه او نیست و نوشته‌های هایدگر هم به نظر او خسته کننده هستند. فیلسوف‌های مورد علاقه او اپیکور، نیچه، پلاتو، شوپنهاور، سنکا و سقراط هستند.

آلن دوباتن درباره موضوعات مختلف کتاب نوشته است و بیشتر کتاب‌های او هم به فارسی ترجمه شده‌اند. سیر عشق و جستارهایی در باب عشق، به عشق و چگونگی روابط بین زن و مرد می‌پردازد. کتاب هنر سیر و سفر درباره چیستی سفر و انواع آن بحث می‌کند و خواننده را به مقصدهای مختلف می‌برد. اولین کتاب او، جستارهایی در باب عشق بود که در سال 1993 چاپ و از آن دو میلیون نسخه در کشورهای مختلف فروخته شد. محبوبیت این کتاب به قدری زیاد بود که فیلمی هم براساس آن ساخته شد.

کتاب‌های هنر سیر و سفر و جستارهایی در باب عشق هر دو توسط گلی امامی ترجمه شده‌اند. از کتاب‌های دیگر دوباتن می‌توان به آرامش، مصیبت‌های شاغل بودن، درباره خوب بودن و در باب اعتماد به نفس اشاره کرد. کتاب‌های دیگر این مترجم هم برخوردی کوتاه با دشمن و عشق با حروف کوچک هستند.

 

چرا بهتر است کتاب‌های آلن دوباتن را بخوانیم؟

همه ما می‌دانیم که فلسفه رشته سختی است و همه هم نمی‌توانند کتاب‌های فلسفی بخوانند. اما آلن دوباتن با کتاب‌هایش کاری کرد که حتی کسانی که به فلسفه علاقه‌ای ندارند، مطالبش را بخوانند و به مفاهیم زندگی عمیق‌تر فکر کنند. پس اگر تصمیم دارید کتاب‌های فلسفی بخوانید و بیشتر فکر کنید، کتاب‌های آلن دوباتن شروع خوبی است.

معمولا کتاب خوان‌ها در مواجه با کتاب‌های آلن دوباتن و شیوه نوشتاری او واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. گروهی از آنها به علت علاقه‌ای که به کتاب‌ها و بحث‌های فلسفی دارند، کتاب‌های او را می‌خوانند و درباره موضوع کتاب مدت‌ها فکر می‌کنند. برخی دیگر ممکن است از سبک نوشتاری او خوش‌شان نیاید، ولی چون دوست دارند، سبک کتاب خواندن‌شان را کمی جدی‌تر و فلسفی‌تر کنند، سراغ کتاب‌های دوباتن می‌روند. در هر صورت ما پیشنهاد می‌کنیم که اگر هنوز از دوباتن چیزی نخوانید، حتما یکی از کتاب‌های او را انتخاب کنید تا با سبک و همینطور مفاهیم زندگی از نگاه او آشنا شوید.

کتاب‌های آلن دوباتن به شما یاد می‌دهند که برای یادگرفتن فلسفه، یا عمیق شدن در مفاهیم زندگی، حتما لازم نیست فیلسوف باشید یا سال‌ها پشت نیمکت‌های دانشگاه بنشینید. بلکه کافیست کمی عمیق به مسائل روزمره نگاه کنید. کوچک‌ترین اتفاق زندگی‌تان را موشکافی کنید و از زوایای مختلفی به آن نگاه کنید. در کلاس فلسفه آلن دوباتن یاد می‌گیرید که خودتان و احساسات‌تان را بشناسید و احساسی تصمیم نگیرید.

چگونه کتاب‌های آلن دوباتن را بخوانیم؟

کتاب‌های آلن دوباتن معمولا ترتیب خاصی ندارند و جون هر کدام از آنها به موضوع خاصی می‌پردازند، می‌توانید یکی را انتخاب کرده و شروع کنید. بهتر است با موضوع مورد علاقه‌تان شروع کنید. اگر به کتاب‌های روان شناسی علاقه دارید، کتاب‌های مدرسه زندگی شروع خوبی هستند. کتاب‌های جستارهایی در باب عشق و در سیر عشق به پیچیدگی‌های روابط عاشقانه می‌پردازند، پس اگر دوست دارید درباره رابطه و عشق بدانید، یا به دنبال پاسخ سوال‌های عاشقانه خود هستید، این دو کتاب گزینه‌های خوبی هستند. عاشقان سفر هم آلن دوباتن را با کتاب هنر سیر و سفر می‌شناسند، حتی خیلی از آنها آلن دوباتن را نمی‌شناسند، و کتاب دیگر از او نخوانده‌اند، ولی با هنر سیر  و سفر او آشنا هستند.

 

عاشقی به سبک آلن دوباتن

آلن دوباتن نویسنده‌ای است که هرچیزی را به صورت جزئی و موشکافانه بررسی می‌کند. او در کتاب‌های در جستارهایی در باب عشق و هنر سیر و سفر، درباره مفاهیم عشق و سفر نوشته است. اما نگاه او به این دو مفهوم اصلاً مانند نویسنده‌های دیگر نیست. شاید اگر تا به حال کتاب‌های دوباتن را نخوانده باشید، تصور کنید که کتاب جستارهایی در باب عشق یک کتاب عاشقانه ساده است که داستان یک رابطه عاطفی را توصیف می‌کند.

اما در نگاه آلن دوباتن، عشق اینگونه نیست که خیلی ساده عاشق فرد روبه رویی شویم و با او صحبت کنیم. او در کتاب جستارهایی در باب عشق به این سوال‌ها پاسخ می‌دهد: چرا عاشق می‌شویم؟ چرا معشوق ترک‌مان می‌کند؟ و چرا رابطه آن‌طور که ما می‌خواهیم پیش نمی‌رود؟

 

همراه با آلن دوباتن جهان را کشف کنید.

اهالی سفر کتاب هنر سیر و سفر آلن دوباتن را به خوبی می‌شناسند. حتی کسانی که سفر کردن را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند بیشتر وقت‌شان را در خانه بمانند، با کتاب دوباتن نگاه جدیدی به سفر کردن پیدا کرده‌اند. آلن دوباتن در کتاب هنر سیر و سفر، سفر را از زوایای جدیدی تعریف می‌کند، و انسان‌های مختلف و سبک سفر آنها را توصیف می‌کند. پس از خواندن هنر سیر و سفر دوباتن، حتی مکان‌هایی مانند ایستگاه قطار، هواپیما، و رستوران‌های بین راهی مقصدهای سفر هستند و دیگر سفر به معنای بیرون رفتن از خانه نیست. می‌توانید در خانه‌تان سفر کنید و گوشه‌های مرموز اتاق‌ها را کشف کنید.

 

مدرسه زندگی دوباتن

آلن دوباتن فقط به نوشتن کتاب و موشکافی مفاهیم زندگی روزمره بسنده نکرد و یک موسسه آموزشی به نام مدرسه زندگی هم تأسیس کرد. مدرسه زندگی آلن دوباتن در کشورهای مختلفی شعبه دارد و کلاس‌ها و مقالات متنوعی هم ارائه می‌دهد. او همراه با مشاورین و مربیان مجرب برای افراد و همین طور کسب و کارها، کلاس‌ها و کارگاه‌های آنلاین برگزار کرده و در حل مشکل به آنها کمک می‌کند. شرکت کنندگان در این کلاس‌ها با مفاهیم همکاری، هوش، اثرگذاری، بهره‌وری و خودآگاهی آشنا می‌شوند.

آلن دوباتن درباره موسسه مدرسه زندگی توضیح می‌دهد «ما یک موسسه روان درمانی هستیم و در تمام دوره‌ها و مقالات از شرکت‌کنندگان و خوانندگان می‌خواهیم برای حل مشکلات‌شان به دوران کودکی برگردند. ما سعی می‌کنیم خود آگاهی مردم را افزایش بدهیم. زمانی که مردم آگاه‌تر باشند، می‌توانند تصمیم‌های بهتری بگیرند. مدرسه زندگی درباره کمک کردن به خویشتن است. »

مجموعه کتاب‌های مدرسه زندگی آلن دوباتن به فارسی هم ترجمه شده‌اند که کتاب‌های آرامش، درباره خوب بودن، شغل مورد علاقه در این مجموعه هستند. می‌توانید برای آشنا شدن بیشتر با این موسسه و کتاب‌ها، ویدئوهای مدرسه زندگی را هم تماشا کنید. این ویدئوها با موضوعات مختلف از جمله درمان زخم‌های کودکی، ارتقای روابط بین فردی، عشق‌های یکطرفه، عزت نفس، دلسوزی و ترحم به فارسی ترجمه شده‌اند.

 

قبل از در جست و جوی زمان از دست رفته، پروست دوباتن را بخوانید

معمولاً اکثر کتاب خوان‌ها دوست دارند مجموعه 7 جلدی شاهکار مارسل پروست، در جست‌وجوی زمان از دست رفته را بخوانند. اما بهتر است قبل از اینکه این پروژه طولانی را شروع کنید، کمی با فضای کتاب و همینطور نویسنده کتاب آشنا بشوید. دوباتن این کتاب را در نه فصل نوشته است و ما را با افکار و زندگی پروست آشنا می‌کند. هر کدام از فصل‌های این کتاب، با توجه به زندگی و تجربه‌های پروست، مفاهیمی را به ما می‌آموزد. دوست داشتن زندگی، بیان کردن احساسات، وقت گذراندن، شاد بودن و رنج بردن از جمله مفاهیمی هستند که با توجه به زندگی پروست در این کتاب بیان شده‌اند.

 

فهرست